بهترین CMS
اولین قدم برای بهینه سازی سایت (انتخاب cms مناسب)
2014/10/18
مشکل ایمیل های یاهو با افزونه contact form 7
حل مشکل ایمیل های یاهو با افزونه contact form 7
2014/11/09
نمایش همه

انتخاب هاست و دامین مناسب (دومین قدم برای بهینه سازی سایت)

سلام دوستان. با یکی دیگه از آموزش های بهینه سازی وب در خدمت شما هستیم.

ابتدا سعی میکنیم مروری بر مطالب گذشته داشته باشیم! تا آنجایی که یادتان هست درباره اهمیت بهینه سازی وب و انتخاب نوع CMS و تاثیر آن در سئو و بهینه سازی سایت، صحبت کردیم. نتیجه صحبت ها این شد که نوع CMS به خودی خود، آن چنان تاثیر خیلی زیادی در بهینه سازی سایت شما ندارد. اما فهمیدیم بهترین آن ها سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. دلیلش هم عرض کردیم: این سیستم مدیریت محتوا که بسیار قدرتمند هست، سئوی خیلی خوبی هم دارد و به نوعی با گوگل دوست است!

خب حالا برمیگردیم به اصل موضوع امروز خودمان! به نظر شما هاست و دامین در سئو چقدر میتواند تاثیر داشته باشد؟!

بگذارید همین ابتدای کار خدمت شما عرض کنم، یکی از فاکتورهای اصلی که این روزها برای گوگل هم بسیار مهم شده، سرعت بارگذاری سایت شما است.

جدای از این که سرعت بارگذاری صفحات سایت شما فقط به هاستینگ شما ربطی ندارد اما باید اعتراف کنیم یکی از عوامل تاثیرگذار در سرعت سایت، هاست شما میباشد!

تاثیر هاست در بهینه سازی سایت

در مورد این که هاست خارجی سرعت بیشتری دارد یا هاست ایرانی باید بگوییم درست است که هاست ایرانی سرعت بیشتری دارد، اما این دلیل نمیشود که هاست ایرانی از هاست خارجی سرعتش در همه لوکیشن ها بیشتر باشد! چرا؟! ببینید دوستان، این کاملاً طبیعی هست که هاست های ایرانی به دلیل این که فاصله کمتری با سرور دارند، سرعت بیشتری دارند. اما، این فقط برای کاربران ایرانی قابل محسوس است! یعنی اگر کاربری از خارج کشور به سایت شما دسترسی پیدا کند، ممکن است سرعت هاست (خارجی) در مقایسه با هاست ایرانی سرعت بیشتری داشته باشد!

پس: اولین کاری که باید بکنید این است که این مهم را برای خودتان مشخص کنید که اکثر کاربران شما جزء کاربران ایرانی هستند یا خارجی!

در ضمن این نکته را هم یادآور میشوم کسانی که قصد استفاده از سیستم مدیریت های محتوا را دارند حتماً باید از هاست های نوع “لینوکس” استفاده کنند نه “ویندوز”!

هاست لینوکس

فاکتور بعدی که این روزها برای گوگل حائز اهمیت است؛ قطعی های سایت ها میباشد، که این مورد باز هم به هاست شما برمیگردد!

فرض کنید برای انجام کاری، به سایت خاصی سر میزنید. اما این سایت مدام قطعی دارد! چه حالی پیدا میکنید؟! باز هم دوست دارید به این سایت سر بزنید؟! قطعاً جواب شما منفی است.

گوگل هم مثل ما آدمها، این چیزها را میفهمد و بهتر است بگوییم درک و حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارد!

سایت هایی که دارای error های پی در پی هستند قطعاً از جانب گوگل بزرگ جریمه میشوند و از اعتبار و امتیاز آن ها کسر میشود!

موضوع مهم دیگر که گوگل روی آن حساسیت نشان میدهد IP سرورهای هاست ها میباشد. یک سری از هاست ها هستند که IP سرور آن ها بنا به دلایلی از طرف گوگل جریمه شده که این موضوع به این معنی است که گاهی سرورهایی که سایت های دارای تخلف یا “اسپمر” دارند باعث میشود که گوگل IP این سرورها را در Blacklist خود قرار دهد و دیگر سراغ سایت هایی که روی این سرور متخلف هستند نیاید!

وظیفه شما این هست که ابتدا در مورد هاستینگ و جایی که میخواهید ازش سرویس بگیرید خوب تحقیق کنید. از پشتیبانی گرفته تا سرورهای شرکت مربوطه. و بعد از این که خیالتان از این بابت راحت شد اقدام به خرید هاست کنید.

خب همزمان با خرید هاست میتوانید برای خرید دامین هم اقدام کنید. اما به نظر شما اسم انتخابی دامین روی سئوی سایت شما میتواند تاثیر داشته باشد؟!

جواب این است: تقریباً بله!

تاثیر دامین بر سئو

سعی کنید، دامینی که انتخاب میکنید مرتبط با موضوع سایت شما باشد. هنگامی که کسی اسم سایت شما را میشنود باید تشخیص دهد موضوع سایت شما چیست!

به عنوان مثال اگر دارای شرکتی به اسم “نیکا” هستید و حوزه فعالیت شما در زمینه طراحی سایت هست، میتوانید اسم سایت خود را “نیکا وب” انتخاب کنید. (مثل کاری که ما انجام دادیم!)

مورد مهم دیگر در انتخاب دامین، این است که حتماً تحقیق کنید دامینی که قصد خرید آن را دارید، قبلاً به نام کسی ثبت شده بوده یا خیر. اگر نبوده که هیچ، اما اگر بوده تحقیق کنید که این دامین در گذشته چه اعتباری نزد گوگل داشته است. ممکن است این دامین اعتبار خوبی داشته، اما عکس این موضوع هم میتواند وجود داشته باشد!

تا آنجا که میتوانید از دامین های قدیمی و با اعتبار استفاده کنید! اما شروع کار با یک دامین جدید و تازه ثبت شده هم میتواند گزینه خوبی باشد.

موفق باشید… .

منبع: نیکـــــــــــــا وب